Get Adobe Flash player

Z myślą, przede wszystkim, o moich klientach pokaże jak w kilku bardzo prostych krokach samodzielnie zaktualizować stronę opartą o WordPress. Istnieje kilka sposobów na wykonanie takiej aktualizacji (niekiedy są one wymuszane przez niezbyt przyjazną konfigurację serwera hostingodawcy), ja pokaże ten najprostszy sposób gdyż, jako że jest to wpis z serii WP dla laika trzymamy się podstaw.

Na początek pocieszę Cię że operacja zajmie Ci mniej niż mi napisanie tego tekstu. Tak więc do dzieła 🙂
WordPress jest skryptem na tyle mądrym że powiadamia swoich użytkowników o dostępności nowego wydania bezpośrednio w panelu – pojawia się komunikat:

Na przykładzie mamy akurat aktualizację do najnowszej wersji, która jest obecnie.
Klikamy w odnośnik Prosimy o wykonanie aktualizacji i naszym oczom pojawia się:

Teraz wystarczy tylko kliknąć Zaktualizuj teraz i chwilę poczekać aby cieszyć się nową wersją WordPress, ale nie tak szybko – zwróć uwagę na komunikat, który zakreśliłem na czerwono. Z doświadczenia wiem że trzeba mieć niesamowitego pecha albo wyjątkowo niestabilny serwer aby przy aktualizacji WordPress’a coś się wysypało, niemniej jednak zdarzyć się to może zawsze dlatego należy wykonać kopię bezpieczeństwa. Kopię danych można zrobić na wiele sposobów, począwszy od wbudowanej w WP funkcji Narzędzia -> Eksport, której nie polecam z uwagi na to że zapisuje ona tylko treść strony i w razie problemu trzeba by od nowa instalować WordPress‚a, wszystkie wtyczki nie wspominając już o ich i samego WP konfiguracji, poprzez pobranie kopi bazy MySQL i wszystkich plików przez FTP, po inne metody. Najlepszą z nich jest wykonanie kopi całego konta bezpośrednio u usługodawcy hostingowego (backup) , niestety nie każdy usługodawca i nie każdy panel administracyjny udostępnia taką funkcję. Wszyscy klienci posiadający konta hostingowe z panelem Direct Admin w mojej firmie mają taką możliwość dlatego też na przykładzie tego panelu pokaże jakie to proste 🙂

Logujemy się do Direct Admin (jeśli nie możesz odnaleźć danych do zalogowania zajrzyj do swojej poczty e-mail 😉

 

Naturalnie klikamy Utwórz / Przywróć backup

 

Wybieramy to co nas interesuje (jeśli nie jesteś pewny/a zostaw ustawienie domyślne) i klikamy Utwórz Backup i tutaj ważna uwaga – należy zaczekać na wiadomość od systemu z informacją że kopia została wykonana, zwykle trwa to od kilkunastu sekund do kilku minut zależnie od zajętości konta i kilku innych czynników, wiadomość o poprawnym wykonaniu backupu powinna pojawić się w prawym górnym rogu Systemu wiadomości oraz na naszej poczcie jeśli nie wyłączyliśmy wcześniej powiadamianie na e-mail. Teraz możemy spokojnie i bez stresu zrobić aktualizację a w razie niepowodzenia z rozwijanego menu wybrać kopię do przywrócenia i wrócić do stanu sprzed jej wykonania 🙂

Ważna uwaga: nie należy trzymać zbyt dużej ilości kopi na serwerze gdyż z czasem zapchają nam konto, tym bardziej że administrator serwera wykonuje regularnie kopie wszystkich kont, dlatego po upewnieniu się że wszytko gra można pobrać ją na dysk (jeśli chcemy)  i usunąć z serwera. Pliki kopi znajdziemy w katalogu backups do którego można dostać się za pomocą FTP bądź poprzez Menadżer plików w Direct Admin.

Powodzenia -:)

3 odpowiedzi na „Jak zaktualizować WordPress’a?”

 • Witam, Pana mi sie bardziej podoba.

 • a co jeśli przy aktualizacji pojawia się coś takiego:

  Instalacja wtyczki z wysłanego na serwer pliku: wordpress-3.6.1-pl_PL.zip

  Rozpakowywanie paczki?

  Instalacja wtyczki?

  Paczka nie mogła zostać zainstalowana. Nie znaleziono odpowiednio przygotowanych wtyczek.

  Instalacja wtyczki nie powiodła się.

  Wróć na stronę ?Wtyczki?

 • Wtyczki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *