Get Adobe Flash player

arrow Wczoraj pisałem o zmianie adresu bloga a już dziś na mojej poczcie pojawiło sie pytanie odnośnie tego jakie zastosowałem przekierowanie i co sprawiło że wszystkie stare linki nadal działają ? Zamiast odpisywać na e-mail postanowiłem napisać krótki artykuł na blogu – może jeszcze ktoś skorzysta 😉 Jak wiadomo adres strony www możemy przekierować na wiele sposobów korzystając np z Javy czy PHP a spotkałem sie nawet z przypadkiem pozostawienia pojedynczej podstrony z nowym adresem i informacją odnośnie tego że przeglądana witryna zmieniła swój adres. Metody takie mają swoje wady i zalety z przewagą na wady ale nie o tym będe sie rozwodził gdyż chciałem pokazać zalety przekierowania 301.

Gdy stajemy przed dylematem zmiany adresu swojej witryny najważniejszym priorytetem dla nas jest fakt aby nie utracić użytkowników witryny oraz aby nie utracić wartości jaką dana domena ma dla Google czy innych wyszukiwarek i tutaj z pomocą przychodzi przekierowanie 301 które jest rekomendowane przez samo Google dla Wemasterów.  Zastosowanie takiego przekierowania spowosduje że wyszukiwarka Google przeindeksuje po pewnym czasie wszystkie podstrony na nowy adres, w teorii nie zmienia sie także pozycja witryny na dane frazy w wynikach wyszukiwania oraz przekazany zostaje Page Rank jednak z tym już bywa różnie i o ile sama pozycja ( z doświadczenia ) pozostaje na swoim miejscu o tyle z wskaźnikiem PR bywa różnie.

W przypadku gdy na innych stronach znajdują się linki do konkretnej treści naszej witryny ( np. do konkretnego artykułu na blogu czy postu na forum ) zwykłe przekierowanie  zawiedzie gdyż w najlepszym przypadku może nas odesłać do głównej strony, przekierowanie 301,  zaś odeśle nas dokładnie w to samo miejsce w które prowadził stary adres oto przykład na tym blogu : http://www.forcetech.pl/2009/12/zmiana-adresu/ – jak widzimy po kliknięciu w link część adresu zmieniła sie z forcetech na forceweb 🙂

Jak to zrobić ?

Wykonanie przekierowania 301 możliwe jest dzięki podaniu komendy:

RewriteEngine On
RewriteRule ^(.*)$ http://www.forceweb.pl/$1 [R=301,L]

w pliku konfiguracyjnym serwera Apache czyli .htaccess, jeśli takowy plik jeszcze nie istnieje możemy go stworzyć np. za pomocą zwykłego windowsowego notatnika ( jednak ja polecam jak zwykłe używanie programu Notepad ) po czym należy umieścić w głównym katalogu www starej domeny.

Przekierowanie to znajdzie zastosowanie także w przypadku gdy chcemy tylko przekierować nasz adres aby zawsze był widoczny z www lub zawsze był widoczny bez www (należy usunąć „www.”) niezależnie od tego jak użytkownik wprowadzi go w pasek przeglądarki. Życzę udanych przekierowań 😉

4 odpowiedzi na „Przekierowanie 301”

  • Wprawdzie laik, lecz pozwolę sobie zapytać: czy w trakcie przekierowywania jakiś czas istnieje jedna treść na 2 domenach? Jeśli tak, to jak uniknąć duplicate content? Czy trzeba zmienić nieco jedną wersję strony?

  • Wiadomo że przez jakiś czas stara domena pozostaje w wynikach wyszukiwania bo zindeksowanie nowej zajmuje trochę czasu ale Google nie widzi tego jako duplicate content więc bez obaw 🙂 Poczytaj więcej u źródła http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=pl&answer=93633 🙂

  • Wielkie dzięki. A co w przypadku 301 przy przekierowywaniu „www” na „bez www” lub odwrotnie: słyszałem, że bez redirectu google może uznać domenę i subdomenę jako DC, czy praktyka to potwierdza?

  • A możesz polecić jakąś sensowną wtyczkę, która załatwi to za mnie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *