Get Adobe Flash player

Witam na początku informuje ciekawskich iż podobny tutek napisałem kiedyś dla jednego z for internetowych a dziś postaram sie go raczej ulepszyć.

Zakładam że wiemy czym jest ów IRC przejdę do pokazania podstaw korzystania na przykładzie sieci freenode.net osoby chcące zapoznać się z zagadnieniem od podstaw odsyłam do wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/IRC

Do połączenia sie z siecią IRC potrzebny nam będzie jakiś klient IRC ja osobiście zarówno w Windowsie jak i w Fedora używam ChatZilla program ten dostępny jest np w pakiecie SeaMonkey , użytkownicy popularnej przeglądarki FF mogą pobrać i zainstalować dodatek do przeglądarki.

Zanim zaczniemy ważna informacja: wszystkie komendy wprowadzamy w to samo okno w które wprowadzamy zwykłe wiadomości do użytkowników z tą tylko różnica ze komendy zawsze zaczynają się od znaku /

1.łączymy się z serwerem FreeNode podając komendę:

/server irc.freenode.net
( możemy także w ChatZilla po prostu kliknąć w łącze FreeNode)

po chwili otrzymamy komunikat powitalny od serwera

2.dla przykładu wchodzimy na kanał #Fodera-pl ( polski kanał dystrybucji Fedora )

/join #Fedora-pl lub /j #Fedora-pl

, listę dostępnych kanałów możemy uzyskać stosując komendę /list , interesujące nas kanały możemy także łatwo odnaleźć przy pomocy wyszukiwarek.

od tej chwili możesz już rozmawiać, możesz także ustawić swój nick w kliencie IRC lub komendą:

/nick twój_nick

Aby nikt nie mógł się podszywać pod Twoj nick możesz go zarejestrować (zalecane)
wykonujemy komendę:

/msg NickServ REGISTER haslo twoj@e-mail.com

koniecznie podaj prawidłowy i działający adres e-mail, po kilku minutach otrzymasz wiadomość z komendą którą będziesz mógł zakończyć rejestracje nicka.

Gdy ponownie będziesz korzystał z IRC-a po połączeniu z serwerem możesz zalogować się do swojego nicka komendą:

/msg NickServ identify haslo

Może zdarzyć sie tak że pod Twoja nieobecność ktoś połączy się i będzie widoczny pod Twoim nickiem jako osoba niezalogowana aby sie od tego ustrzec zabezpiecz sie używając komend:

/msg NickServ SET SECURE ON w połączeniu z /msg NickServ SET KILL ON

od teraz gdy użytkownik, który pod Twoją nieobecność pojawi się z Twoim nickiem w sieci, zostanie ostrzeżony i będzie miał minute na zmianę nicka jeśli tego nie zrobi zostanie wyrzucony z kanału, pamiętać musisz też ze po ustawieniu tej opcji Ty będziesz miał/miała minute na zalogowanie.
Jeśli natomiast nie ustawisz SECURE ON ani KILL ON a w momencie gdy wchodzisz na kanał ktoś jest widoczny pod Twoim nickiem jako osoba niezalogowana możesz go usunąć komendą:

/msg NickServ ghost nick hasło

Życzę miłego korzystania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *