Get Adobe Flash player

Z myślą o początkujących webmasterach pokaże dziś jak uruchomić serwer www z obsługą języka PHP i bazami danych MySQL. Platforma taka jest zarówno potrzebna do testowania czy modyfikowania znanych systemów CMS (z ang. Content Management System – System zarządzania treścią ) czy też do prac nad własnymi skryptami PHP może ona także posłużyć jako w pełni funkcjonalny serwer www podłączony do sieci ( jednakże ze względów bezpieczeństwa zalecałbym większe zagłębienie się w temat – tutaj natomiast będziemy trzymać sie podstaw )

Istnieją gotowe pakiety pod system windows typu krasnal ale z czasem może sie okazać że przyniosą nam więcej problemów niż korzyści, dla przykładu MySQL wbudowany w znany pakiet WebServ ma duże opory gdy chcemy nim zarządzać z pod windowsowej konsoli, sama zaś konsola tegoż pakietu w standardowej konfiguracji nie ma w ogóle przyjemności łączyć sie ze zdalnym hostem. Z tych i innych powodów zalecam stosowanie oryginalnych pakietów tym bardziej iż są one darmowe i można je bez problemu pobrać ze strony producenta.

apache-http-server-logo

Pierwszym krokiem będzie instalacja serwera Apache, jest to zdecydowanie najpopularniejszy serwer www a jego instalacja w systemie Windows jest chyba nawet prostsza od instalacji choćby popularnego komunikatora jakim jest gadu gadu. Pakiety instalacyjne pobrać można ze strony producenta httpd.apache.org wybieramy paczkę dla systemu windows zgodnie z wymaganiami dla początkujących polecam wybranie paczki o rozszerzeniu msi (no mod_ssl) i rozpoczynamy instalacje jak w przypadku każdego innego programu w Windows, po drodze instalator zapyta nas o kilka szczegółów tak więc wypełniamy:

apache

instalator zapyta nas jeszcze o lokalizacje domyślnie to C:\Program Files\Apache Software Foundation aby nie utrudniać sobie życia ja osobiście polecam wybrać C:\apache

Po zakończeniu instalacji możemy zarządzać naszym Apache jak każdym innym programem w windows wybierając Start -> wszytkie programy -> Apache HTTP Server z menu Control Apache Server możemy wystartować nasz serwer, jeśli serwer ruszy powinna pokazać nam sie dodatkowa ikonka w trayu. Wypadało by teraz sprawdzić czy wszytko działa w tym celu w naszej przeglądarce internetowej wywołujemy adres http://localhost/ jeśli Twoim oczom ukaże sie tekst „It works!” oznacza że wszystko działa 🙂 Teraz gdy sprawdziliśmy działanie możemy wejść do katalogu w którym znajduje sie plik index.html czyli htdocs ( jesli zainstalowałaś/łęś tak jak ja będzie to C:\apache\htdocs ) i usunąć go w tym katalogu też publikujemy swoje pliki. Jak łatwo zauważyć posiada wiele opcji jednak nie będe ich tu omawiał.

Jako ciekawostkę dodam ze osobiście Apache wykorzystuje do ułatwiania sobie życia: gdy trzeba wysłać coś znajomym np. zdjęcia i filmiki z wczorajszej imprezy które nie rzadko zajmują 500 Mb i więcej wysyłanie ich poczta e-mail z wiadomych przyczyn nie wchodzi w rachubę, wysyłanie takich plików na serwisy tupu rapidshare wiąże sie niejednokrotnie z koniecznością dzielenia ich na części a od strony pobierającego problemy wynikające z konieczności oczekiwania. Rozwiązanie jest proste, w katalogu htdocs tworzymy sobie kolejny katalog np. pliki i w nim umieszczamy paczkę którą chcemy udostępnić innym dla przykładu będzie to paczka o nazwie zdjecia.zip adresem docelowym do tej paczki będzie http://localhost/pliki/zjecia.zip ale jako że localhost jak sama nazwa mówi to host lokalny naszym odbiorcom musimy podać adres naszego komputera w sieci czyli krótko mówiąc adres IP. W przypadku gdy nie znasz swojego adresu IP wystarczy go sprawdzić np za pośrednictwem twojeip.wp.pl następnie w miejsce localhost wstawiamy nasz adres czyli http://nasz_adres_IP/pliki/zjecia.zip . Wystarczy wysłać ten link wszystkim którym chcemy udostępnić plik i nie wyłączać komputera. Oczywiście „wrażliwi” w tym miejscu stwierdzają że takie praktyki są niebezpieczne bo plik jest ogólnodostępny w sieci i rzeczywiście nie powinno sie w ten sposób publikować poufnych danych ale pomyślmy logicznie: kto wpadnie na pomysł żeby wpisać właśnie taki adres w pasku przeglądarki ? Jesli nawet ktoś obcy poogląda sobie nasze wygłupy to co sie stanie skoro i tak później sami umieszczamy te zdjęcia na stronach , blogach , czy portalach społecznościowych, wszytko zależy od tego co taką metodą chcemy przesłać. Należy też zwrócić uwagę ze przy standardowych ustawieniach apache podanie adresu konkretnego katalogu np. http://nasz_adres_IP/pliki/ spowoduje wylistowanie katalogu pliki aby temu zapobiec wytarczy umieścic w nim pusty plik index.html lub wyłaczyć listowanie katalogów w opchach Apache.

UWAGA: aby serwer mógł być widoczny w internecie konieczne jest posiadanie publicznego adresu IP w przeciwnym razie pozostaje tylko alternatywa jaką są serwisy typu NO-IP.

mysql Instalacja serwera MySQL podobnie jak serwera Apache nie powinna sprawić jakichkolwiek problemów gdyż sprowadza się ona do pobrania instalatora [Windows (x86] ze strony http://dev.mysql.com/downloads/ polecam stosowanie pakietów stabilnych gdyż wersje beta publikowane są z myślą o zaawansowanych użytkownikach i mogą zdarzać się nieoczekiwane problemy. Proces instalacji może sprowadzać się praktycznie do klikania next jednak polecam dokładne czytanie opcji instalatora, ja osobiście dla zachowania porządku w plikach instaluje MySQL w katalogu C:\mysql. System MySQL powinien być dodany do autostartu i uruchamiać podczas każdego uruchomienia Windows.Wersji systemu mysql jest kilka tak samo jak i sposobów zarządzania bazami jednak aby nie przedłużać nie będę sie tutaj zagłębiał w temat mi osobiście wystarcza konsola do tworzenia nowych baz i zarządzania nimi ale jeśli ktoś chce może zawsze sobie doinstalować najnowszego phpMyAdmin’a 😉

php_logo Następnym krokiem jaki poczynimy będzie doinstalowanie języka PHP. Na zainstalowanie php w środowisku Windows są zasadniczo 2 sposoby: pierwszy za pomocą instalera ( nie zalecam ) i drugi sposób że tak go nazwę manualny 😀 wszystkie potrzebne pliki a właściwie gotową paczkę zip możemy pobrać ze strony producenta http://www.php.net/downloads.php . Wypakowujemy pliki do dowolnego katalogu np. tworzymy sobie na dysku C katalog php, tak więc wypakowujemy zawartość paczki do C:\php. W naszym katalogu odnajdujemy plik php5st.dll ( zaznaczę że w chwili pisania tego posta stabilna wersja to 5.2.x-x ) i ładujemy go do katalogu systemowego system32 ( dla Windows XP będzie to C:\WINDOWS\system32 ), analogicznie odszukujemy plik php.ini-dist po czym kopiujemy go do katalogu C:\WINDOWS i zmieniamy jego nazwę na php.ini. Kolejnym krokiem jaki będziemy musieli wykonać to edycja tegoż pliku. Jako edytor stanowczo nie polecam systemowego notatnika gdyż edytowanie nim często kończy sie problemami, (osobiście do edytowania wszelkich plików polecam Notepad++ ) Definiujemy ścieżkę do katalogu rozszerzeń znajdujemy opcje extension_dir i przypisujemy ścieżkę do katalogu ext czyli extension_dir = „C:\php\ext” . Jesli zainstalowaliśmy MySQL musimy zdefiniować dodatkowe rozszerzenie aby język ten mógł sie komunikować z językiem PHP a mianowicie sprawa jest prosta – musimy odnaleźć wiersze które definiują dodatkowe rozszerzenia czyli ;extension= a dokładnie będzie to ;extension=php_mysql.dll aby uruchomić rozszerzenie usuwamy znak średnika z przodu „;” i gotowe 😀 Przydało by sie jeszcze przypisać ścieżkę do katalogu tymczasowego TEMP : znajdujemy session.save_patch i przypisujemy , dla Windows XP będzie to coś takiego session.save_patch = C:\WINDOWS\Temp , nie będe tutaj pisał o dodatkowych opcjach bo w końcu miało być o podstawowej instalacji tak więc zapisujemy wyedytowany plik. Ostatnim warunkiem aby język php działał na naszym serwerze jest dopisanie go do Apache poprzez edycje pliku konfiguracyjnego httpd.conf, możemy to zrobić z poziomu menu start ale prościej chyba jest odwiedzić odpowiedni katalog czyli C:\apache\conf na końcu pliku dopisujemy:

LoadModule php5_module c:/php/php5apache2.dll
AddType application/x-httpd-php .php
AddType application/x-httpd-php-source .phps

Znajdź wiersz DirectoryIndex który informuje nasz serwer o domyślnej nazwie plików które mają być traktowane jako strona główna w danym katalogu, domyślnie wygląda to tak DirectoryIndex index.html dodaj tutaj index.php , zapisz , zamknij i gotowe 😀 aby wszytko zaczęło działać należy zrestartować serwer Apache.

Możemy teraz pisać własne skrypty lub modyfikować inne ( zależy co kto lubi ) na swoim lokalnym że tak powiem warsztacie bez potrzeby wysyłania po każdej modyfikacji plików klientem ftp a nawet i bez potrzeby połączenia z jakakolwiek siecią. Jesli moja praca przydała Ci sie czekam na komentarze. 🙂

7 odpowiedzi na „Apache PHP MySQL czyli instalacja serwera w windows”

  • prosto i na temat – tego szukałem. Dzięki za pomoc!

  • dziękuje i miło mi ze komuś się przydaje 🙂

  • Świetny artykuł. Dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałem

  • Jestem poczatkujacy a opisany tu sposob odpowiada mi na 5 !!!Dzieki

  • Próbowałem, ale drugi komputer nie jest w stanie się dostać do tego mojego ip, na którym udostępniam pliki. Wydaje mi się, ze coś nie tak z prawami dostępu… może jakaś porada?

  • Zainstalowałem apache i próbowałem udostępniać pliki i nic nie dało rady odebrać z innego komputera (mam zewnętrzne ip)

  • W takim razie może posiadasz router bądź inne urządzenie które tworzy sieć domową ? W takim przypadku konieczne jest jeszcze przekierowanie portów ( w przypadku www portu 80 ) na adres IP twojego komputera na którym jest apache 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *